Kancelaria
Notariusz Katarzyna Meller jest absolwentką studiów prawniczych prowadzonych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację notarialną odbyła w latach 2018 – 2021. Następnie, od 2021 roku pełniła obowiązki zastępcy notarialnego. Na stanowisko notariusza została powołana przez Ministra Sprawiedliwości w lipcu 2023 roku.
Notariusz Katarzyna Meller jest uprawniona do dokonywania czynności notarialnych, gwarantuje stronom najwyższą jakość świadczonych usług; zapewnia merytoryczne i indywidualne podejście do każdej sprawy; dba o to, aby dokonywane czynności przeprowadzone były profesjonalnie, rzetelnie, sprawnie, dyskretnie i zgodnie z zasadami etyki zawodowej, w tym udziela stronom wszelkich niezbędnych informacji i wyjaśnień.
Czynności notarialne
Czynności notarialnych notariusz dokonuje w języku polskim. Osoby nie władające językiem polskim mogą dokonać czynności notarialnej z pomocą tłumacza przysięgłego. Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności.
Na podstawie art. 79 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1799 ze zm.) notariusz dokonuje następujących czynności:
• Sporządza akty notarialne. Do aktów notarialnych najczęściej sporządzanych w praktyce należą umowy sprzedaży/darowizny/zamiany nieruchomości oraz spółdzielczych własnościowych praw do lokali, umowy zniesienia współwłasności, umowy o dział spadku, umowy o podział majątku wspólnego, umowy majątkowe małżeńskie, testamenty, oświadczenia o przyjęciu/odrzuceniu spadku, umowy przedwstępne oraz akty założycielskie/umowy spółek prawa handlowego, oświadczenia o ustanowieniu hipoteki.
• Sporządza akty poświadczenia dziedziczenia, które po zarejestrowaniu przez notariusza w Rejestrze Spadkowym mają skutek prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Ponadto podejmuje czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego oraz związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i z tymczasowym przedstawicielem w zakresie udziału małżonka przedsiębiorcy w przedsiębiorstwie, na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170 ze zm.).
• Sporządza poświadczenia własnoręczności podpisu, zgodności odpisu/wyciągu/kopii z okazanym dokumentem, daty okazania dokumentu oraz pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu.
• Spisuje protokoły. Do najczęściej spisywanych w praktyce protokołów należą protokoły ze zgromadzeń wspólników spółek prawa handlowego oraz wspólnot mieszkaniowych, a także protokoły dziedziczenia.
• Sporządza protesty weksli i czeków.
• Przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.
• Prowadzi rejestry akcjonariuszy prostych spółek akcyjnych oraz podejmuje związane z tym czynności.
• Sporządza wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów.
• Sporządza, na żądanie stron, projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów.
• Składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej.
• Sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.
Koszty
Za wykonywane czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie (zwane taksą notarialną), którego wysokość została uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie ustalenia maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1473 ze zm.), które to wynagrodzenie powiększane jest o należny podatek VAT w stawce 23%. Dodatkowo notariusz w imieniu Skarbu Państwa pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz opłatę sądową, które następnie przekazuje na rachunki odpowiednich urzędów skarbowych oraz sądów.
W celu ustalenia wysokości wszystkich opłat za daną czynność notarialną prosimy o kontakt osobisty, bądź – w przypadku czynności mniej zawiłych – telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Udzielanie informacji i wyjaśnień w sprawie czynności notarialnych jest bezpłatne.
Kontakt
Aleja Grunwaldzka 492/2
80-309 Gdańsk
NIP: 5833096707, REGON: 526349043
tel./fax: 58 552 44 49, 58 554 19 13
tel. kom.: 516 287 312
e-mail: kancelaria@notariusz-oliwa.pl
Pn-Pt 9.00-16.00 (inne terminy możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu)
Rachunek bankowy
Santander Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie
Rachunek podstawowy: 11 1090 1098 0000 0001 5536 5732